Чи потрібний у Харкові Марш Єдності: за і проти
5 лютого Штаб оборони Харківщини планує провести Марш єдності. Міськрада та силові структури виступили проти ходи, хоча багато років поспіль жодних акцій у Харкові не забороняли.
Мерія подала до суду позов з вимогою заборонити Марш Єдності цієї суботи. Подібні заборони — не новина для Харкова. З протидією з боку влади, намагаючись організувати свої акції, часто стикаються представники ЛГБТ-спільноти, а до 2014 року однопартійці тодішнього президента Віктора Януковича за допомогою судових заборон боролися з опозицією. Але в останні роки всі охочі могли вільно проводити марші та мітинги. Що ж сталося зараз?
Переговори нічого не дали
Січень видався доволі тривожним місяцем. Харків'ян розбурхували звістками про скупчення російської армії біля меж області, президент заявляв про можливу окупацію міста, батальйони тероборони почали активно набирати нових членів. Все це спонукало Штаб оборони Харківщини оголосити про терміновий збір своїх членів.
Сам Штаб був створений у квітні минулого року як об'єднання 30 громадських організацій на базі існуючого раніше "Штабу опору капітуляції". Тоді ситуація була схожа на нинішню, біля кордонів Харківської області почали накопичуватися російські війська, з'явилися чутки про повернення до міста якихось проросійських "тітушок", тому громадські діячі вирішили об'єднатися для протистояння провокаціям з боку східного сусіда. До Штабу увійшло кілька ветеранських організацій, це дозволило час від часу проводити навчання, де ветерани АТО/ООС навчали всіх охочих правил поведінки під час обстрілу, поводження зі зброєю та вибухонебезпечними предметами, навичок тактичної медицини та всього того, що могло б стати у нагоді жителям області у разі бойових дій на території регіону.
25 січня на зборах Штабу вирішили провести масштабні навчання знову, а також — пройтися з прапорами по Сумській, щоб показати, що Харків — українське місто, та мобілізувати патріотично налаштованих громадян.
"Саме через відсутність адекватної комунікації з боку влади з людьми ми зібрали Штаб оборони Харківщини. Ціль наших зборів полягає у розробці алгоритму дій у разі ескалації з боку РФ та робота з цивільним населенням", — такою була резолюція зборів.
Один із організаторів мітингу, голова громадської ради при ХОДА Костянтин Немічев розповів KHARKIV Today, що представники СБУ намагалися відмовити Штаб від мітингу, посилаючись на неспокійну ситуацію та наявність терористичної загрози. Проте переговори так ні до чого і не привели, а різні позиції громадських організацій та влади вилилися у відкрите протистояння.
Проти: коронавірус та терористи
3 лютого міськрада екстрено скликала комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На засідання покликали представників СБУ та поліції. Чиновники і силовики навели свої аргументи щодо того, чому Марш єдності не має відбутися.
Аргумент №1: коронавірус
"Останнім часом на території міста різко зростає кількість захворювань на гостру респіраторну хворобу COVID-19, викликану коронавірусом SARS-CoV-2. Тому проведення зазначеного заходу може негативно позначитися на епідеміологічній ситуації на території міста", — такий висновок зробила комісія.
Справді, останнім часом Харківщина б'є рекорди за кількістю нових хворих. Цього тижня Харківська область подолала психологічний поріг у 2000 нових діагнозів протягом доби. Проте масові заходи у Харкові та області не заборонені.
Аргумент №2: можливі провокації
У міськраді стверджують, що органи правопорядку не зможуть забезпечити безпеку учасників мітингу — їх забагато, п'ять тисяч, а ситуація у регіоні неспокійна. Силовики та чиновники бояться заворушень.
"Проведення громадсько-масових заходів нині використовується окремими радикально налаштованими особами для організації провокацій", — йдеться у рішенні комісії.
До того ж, чиновники нагадали, що з 2016 року у місті запроваджено "жовтий" рівень терористичної небезпеки. Цей аргумент заслуговує на довіру хоча б тому, що останнім часом у Харкові знову почастішали неправдиві "мінування".
За: підняти патріотичний дух
У організаторів Маршу аргумент лише один, але дуже вагомий: у тривожний час необхідно піднімати патріотичний дух громадян.
"Давайте поставимо жирну крапку у всій цій історії, чий Харків. Давайте ще раз з'явимося з прапорами у великій кількості, зараз це дуже потрібно", — заявив координатор Євромайдану Ігор Рассоха.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Будь готовий. Як записатися до харківської бригади тероборони
Аргументи міськради у Штабі оборони вважають непереконливим, тому що з 2016 року, коли було оголошено "жовтий" рівень терористичної загрози, у місті пройшло безліч маршів та акцій. У Харкові, незважаючи на зростання кількості хворих на коронавірус, проходять концерти, дітей не відправляють на карантин, всі школи навчаються очно. Тож, у Штабі не бачать жодних причин для того, щоб забороняти саме цю акцію. А щоб захистити себе з погляду права, пішли на хитрість.
"Ми подали більше 60 звернень від громадських організацій, які беруть участь. Кожна організація подала звернення. До суду вони подали на одну, а на 60 організацій подати не зможуть", — розповів KHARKIV Today Костянтин Немічев.
Марш розпочнеться о 14:00 на площі Конституції. На площі Свободи біля намету "Все для перемоги" буде змонтовано сцену, там відбудеться невелике віче.