Чому в Харкові дорожчають квартири?
Відкладений попит, криза довіри до банків і валюти, корупція на ринку новобудов стимулюють харків'ян полювати за квадратними метрами.
Квартири в Харкові дорожчають, і попит на них зростає. Новобудови затребувані більше, ніж вторинне житло, але найвищий потенціал зростання — у офісів.
Хрущовки не пропонувати
З осені минулого року ціни на нерухомість в Харкові зростають. Попит перевищує не тільки показники карантинного 2020 го року, але і благополучного 2019-го. З тих пір, за даними деяких рієлторів, попит зріс на 10-15%,а подекуди й на цілих 25%.
Квартири дорожчають і в новобудовах, і в старих будинках. Вторинний ринок неоднорідний. Зростання цін тут залежить не стільки від району, скільки від якості житла. Найвищим попитом користуються квартири в 9-поверхових і 16-поверхових будинках недалеко від метро. Хрущовками покупці цікавляться набагато рідше.
"Якщо покупець погоджується на хрущовку, то тільки в тому випадку, якщо вона розташована зовсім поруч з метро. Це стосується всіх районів", — розповів KHARKIV Today голова Експертної ради Гільдії рієлторів України Сергій Шкільов.
Втім, це не означає, що хрущовки просядуть у ціні. Просто темпи зростання цін на них будуть невисокими.
Що стосується цін по районах, то за останні роки тенденції не змінюються. Харків'яни люблять жити ближче до центру, тому квадратні метри в околицях майданів Конституції і Свободи — найдорожчі, далі йдуть ціни на квартири на Павловому Полі і на початку проспекту Гагаріна, а ось віддалені райони, наприклад, Горизонт, Рогань, Основа, цінуються найменше.
Висока вартість житла на Салтівці і Одеській порівняно з центральними кварталами в околицях Південного вокзалу і Центрального ринку пояснюється тим, що там продаються в основному квартири великої площі в 9-поверхових і 16-поверхових будинках, а райони Південної залізниці та ринку забудовані переважно малоліквідними старими будинками.
За даними Сергія Шкілева, 70% угод на харківському ринку вторинної нерухомості — це купівля-продаж. Продаючи квартиру, харків'яни найчастіше купують нерухомість іншого класу або в іншому районі, тому вільних, без зустрічної угоди, об'єктів у продажу — дуже мало.
Корупційний податок виріс
Ціни на новобудови виросли з 2019 року приблизно так само, як і на вторинному ринку. Але покупці тут інші. Якщо квартири в старих будинках купують в основному для себе, то в нових — заради інвестиції. Як виявилося, зараз це — чи не єдина можливість пасивного заробітку.
"Тенденція до придбання нерухомості обумовлена декількома факторами. Перший — зменшення прибутковості по депозитах. В іноземній валюті вони знизилися до 1,5%, в українській — близько 7%, але багато хто боїться розміщувати гроші в гривні. Йде відтік з цього сегмента, відповідно, люди вкладають в нерухомість. Інших альтернатив для вкладення грошей немає, ринок цінних паперів не працює, є тільки криптовалюта з дуже високими ризиками ", — розповів KHARKIV Today голова комітету з ринків та інвестицій Асоціації фахівців нерухомості України Ігор Балака.
Світові тенденції теж знайшли відображення у раптовій популярності харківського ринку новобудов. У всьому світі люди вкладають гроші в нерухомість.
"У всіх країнах йде зростання цін через невпевненість в грошах. Коронавірус змінив багато процесів в світі, змінив цінності. З'явилася велика кількість вільних грошей, які в ЄС видали громадянам в якості допомоги під час карантину. Величезні суми віддаються просто так", — пояснює тенденції Сергій Шкільов.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де живуть мільйонери? ТОП-10 найдорожчих особняків Харкова
Локдаун теж зробив свій внесок у популярність квартир в новобудовах. Багато власників туристичних, розважальних, готельних бізнесів закрилися під час одного з карантинів. У нерухомість вони вкладають кошти, виручені від продажу залишків майна. Це може працювати як бізнес: по-перше, при купівлі квартири на стадії котловану і продажу готової, по-друге, при здачі в оренду.
При купівлі квартири в споруджуваному будинку слід враховувати те, що в минулого року нові будинки майже не вводилися в експлуатацію.
"Було здано в 5 разів менше нерухомості ніж в 2019. Були великі проблеми з ДАБКом, неможливо було підключити комунікації та узаконити новобудови. Корупційна складова зросла. Забудовники кажуть, що стало в 3 рази більше неформальних платежів, ніж при Порошенко і в 6 разів більше, ніж при Януковичі", — говорить Ігор Балака.
Тим, кого лякають корупційні ризики, експерт радить вкладати гроші в комерційну нерухомість. Після карантинів люди повертаються в офіси, ділові простору в центрі Харкова дуже затребувані.