Підземна наука. Чому для більшості школярів Харкова освіта офлайн лишиться недоступною
Наприкінці 2025 року у Харкові працюватимуть щонайменше сім великих підземних шкіл, як мінімум дві "локальні" та метрошкола. Але навіть за таких умов очна освіта хоча б два рази на тиждень буде доступна лише кожному п'ятому харків'янину шкільного віку.
Аби усі школярі змогли ходити на очні уроки хоча б позмінно (це так звана змішана система освіти), у місті мають працювати щонайменше 50 великих підземних шкіл на 1000 учнів кожна.
По одній на район
2025-й рік має стати роком відкриття підземних шкіл у Харкові. Перший такий освітній простір з'явився в минулому році на ХТЗ: школу будували шість місяців, і цей проєкт став революцією у світовій галузі освіти. Адже ніде у світі до цього не додумалися сховати класи з учнями та вчителями під землю, аби убезпечити їх від ворожих ракет.
Того ж року стартувало паралельне будівництво ще шістьох шкіл в укриттях. Крім того, освітній простір обладнали в протирадіаційному укритті однієї зі шкіл Слобідського району. Цього року міський голова щомісяця їздить на відкриття підземних освітніх просторів: у січні — в Новобаварському районі на понад 700 учнів, у лютому — у Холодногірському. Останнє не зводили з нуля, а влаштували у відремонтованому укритті залізничного коледжу. Там вчитимуться 345 учнів із шести районних шкіл.
До кінця року в мерії обіцяють завершити ще п'ять безпечних шкіл у різних районах. Через кілька місяців відкриються дві великі: у Шевченківському районі та на Салтівці. А у селищі Жихор вирішили будувати меншу.
"Там менша кількість дітей, але важливо, щоб вони не долали великі відстані до метро", — пояснив міський голова Ігор Терехов.
У міськраді планують, що після відкриття усіх запланованих п'яти шкіл — по одній на район — до кінця року офлайн-освіта в Харкові буде доступною для 12 000 дітей. Тобто, час від часу за партами зможе вчитися тільки кожен п'ятий школяр з тих, що проживають у Харкові (зараз, за офіційними даними, у місті 53 000 дітей шкільного віку - Ред.). Та й офлайн цей доволі відносний, адже більшу частину часу діти все одно займаються не в класах, а перед моніторами.
"Моя молодша онучка їздить до метрошколи, але це лише два дні на тиждень, увесь інший час мені треба сидіти поряд з нею, поки йдуть уроки, бо в 6 років дитина часто відволікається і не сприймає інформацію так, як в класі, коли вчителька постійно з ними взаємодіє. Та й то добре, що я на пенсії, бо інакше я не знаю, як би діти ходили на роботу, коли треба вчитися з онучкою", — розповіла про сучасний процес навчання в Харкові бабуся першокласниці Наталія Леонтьєва.
Але і цю можливість бувати серед однокласників хоча б кілька разів на тиждень у родині вважають великою вдачею, адже більшості школярів вона не скоро буде доступна.
У вересні — до "справжньої" школи?
Для того, аби всі 53 000 дітей шкільного віку, які проживають у Харкові, могли час від часу бачитися з учителями та однокласниками, необхідно збудувати щонайменше 50 шкіл під землею. Вочевидь, цього ніхто не робитиме. По-перше, такі проєкти — дуже дорогі. Перша підземна школа обійшлася в 58 мільйонів гривень, друга — майже 70 мільйонів, а та, що будується на Салтівці, коштуватиме вже аж 169 мільйонів гривень. Якщо припустити, що в середньому школа обходиться платникам податків у 100 мільйонів гривень, то на 50 шкіл довелося б витратити 5 мільярдів гривень, а це — чверть усього бюджету Харкова на 2025 рік.
Втім, це не єдина причина, чому в мерії не поспішають ховати освіту під землю. Міський голова сподівається, що наступного навчального року підземні школи вже не знадобляться.
"Я маю таку надію, що вже 1 вересня діти підуть до справжньої школи", — заявив Ігор Терехов під час відкриття школи в Холодногірському районі.
Щоправда навіть якщо уявити, що росіяни припинять щодня наносити удари по Харкову ракетами, бомбами та безпілотниками, то багатьом школярам нікуди буде іти: 69% шкіл Харкова були зруйновані або пошкоджені російськими обстрілами. Відновити нашвидкуруч їх за одне літо точно не вийде.
У Запоріжжі ж тим часом не покладають надій на швидке перемир'я, а капітально готуються перевести освіту в безпечні простори. Зараз у місті, як і в Харкові, працюють дві школи під землею, але загалом в Запорізькій області планують відкрити 23 школи в укриттях, де зможуть навчатися близько 19 тисяч школярів. Більшість освітніх закладів розташовуватимуться саме в обласному центрі.