"Червона" зона по-харківськи: споживачам загрожують судами за борг в 200 гривень

"Листи щастя" почали розсилати в "Харківенергозбуті".

Юристи запевняють, подібні попередження носять не більше, ніж психологічний тиск на споживачів.

Навіть в "червоній" зоні карантину харків'яни отримують попередження з вимогою погасити борги за комунальні послуги. Споживачам їх залишають в поштових скриньках. Одне з таких попереджень потрапило в розпорядження редакції KHARKIV Today. ПрАТ "Харківенергозбут" надіслало його харків'янці через борг за електроенергію в розмірі 201 гривня 52 копійки.

У разі відмови сплатити заборгованість служба обіцяє звернутися до суду, лякає арештом рухомого і нерухомого майна, банківських карток. А також забороною виїзду за кордон до повного погашення заборгованості.

Щоб розібратися в ситуації, журналіст KHARKIV Today звернувся за коментарем до ПрАТ "Харківенергозбут", там дзвінку і питанню були не дуже раді, порадили робити запит і кинули слухавку. При цьому на чиє ім'я робити запит і на яку адресу його посилати, повідомити не завдали собі клопоту. Більше в енергозбуті на дзвінки KHARKIV Today не відповідали.

Власниця цього "листи щастя" запевняє, що субсидії у неї немає, комунальні послуги, в тому числі рахунки за світло, оплачує самостійно і борги намагається не накопичувати.

"Мене дуже здивувало це попередження. Зокрема, сума боргу. Це не дві тисячі гривень, не двадцять тисяч ... Це двісті гривень. Я вже мовчу про те, що вони давно заплачені. Цей папірець я знайшла в поштовій скриньці в середині квітня. Вони мені повідомляють про борг станом на березень, нібито борг взагалі за січень. При цьому вимагають погасити в п'ятиденний термін.

Маячня якась ... Я б зрозуміла, якби мені прислали це страшне повідомлення з погрозами, у разі, якщо б я була злісною неплатницею, а так дуже дивно. Я, як порядний споживач, регулярно передаю свідчення, оплачую рахунки, а вони мені судами загрожують", — нарікає харків'янка.

Також жінка звертає увагу, що під час карантину не можна так поступати із споживачами.

"Нам з екранів телевізорів говорили, типу все розуміють, що карантин, всім важко, у всіх тимчасові труднощі. Ну так же? На ділі виходить, що до суду готові викликати за 200 гривень, які давно заплачені", — резюмує жінка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В "Харківських тепломережах" розповіли, чи вдасться споживачам заощадити на платежах за березень

"Так, та не так — пояснює адвокат Олена Гетьман, — по-перше, — це ще не стягування боргів з боржників, а попередження про наявність боргу і про наявність умислу про звернення у передбаченому порядку, тобто до суду, за стягненням боргу. Цей документ не означає, що зазначений борг забирають у боржника негайно. Чи можна направляти під час карантину подібні попередження і звертатися до суду? Питання в правовому полі — можна. Те, що карантин, локдаун, не працюють підприємства ... законодавчо врегульовано лише нарахування пені, штрафних санкцій і так далі. Але оскільки мова йде тільки про основну суму боргу, то вона повинна бути оплачена без нарахованих фінансових санкцій".

Також адвокат акцентує увагу на тому, що попередження — лише підготовка до подальшого стягнення.

"До звернення до суду в будь-якому випадку пройде певний час і боржник має можливість сплатити цей борг", — пояснює юрист і звертає увагу, що в даній ситуації сума боргу менша, ніж буде коштувати звернення до суду.

Так, при подачі позовної заяви юридичною особою, необхідно заплатити більше двох тисяч гривень судового збору. Але, як правило, підприємства, які надають комунальні послуги, звертаються до суду за так званим судовим наказом. Вони впевнені у безспірності цього боргу і мають на це право. За подачу відповідної заяви необхідно заплатити 227 гривень. Плюс до всього справи в судах, як правило, розглядаються довго і навіть якщо за рішенням суду оплатити витрати повинен буде боржник, це ще не означає, що у нього є така можливість.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків'ян попередили про відключення гарячої води майже на півроку

"Схоже, що це робиться підприємством тільки для психологічного тиску, для того, щоб боржники злякалися і якомога швидше побігли оплачувати борг. Платити за рахунками потрібно, якщо немає можливості, наприклад, погасити борг за комунальні послуги, необхідно спілкуватися з представниками підприємства про реструктуризацію боргу і так далі, вони зазвичай йдуть назустріч. А ось хапатися за серце і пити заспокійливе після таких попереджень не варто, можливо, це буде єдине і останнє таке попередження у вашому житті ", — резюмує Олена Гетьман.

Раніше KHARKIV Today писав, що на газових боржників з Харківської області подають до суду. "Харківгаз" намагається стягнути борги за доставку газу. Понад сто споживачів відмовилися оплачувати борги, незважаючи на рішення суду. Середня заборгованість становить 2500 гривень. Станом на 8 квітня акціонерне товариство "Харківгаз" подало до суду 2500 позовів на чотири мільйони гривень про стягнення заборгованості за доставку газу з жителів Харківської області.