Будинок з останнім розписом Самокиша спробують врятувати

Харківська міськрада замовила документацію з реставрації будинку в центрі Харкова.

Будинок на Мироносицькій, 44 — єдине місце в Україні, де зберігся приклад монументального живопису художника Миколи Самокиша.

Департамент житлово-комунального господарства Харківської міськради уклав з фірмою науково-виробничого об'єднання "Електро" договір про розробку документації вартістю в мільйон гривень. Інформація опублікована в системі державних закупівель ProZorro, передає Харківський антикорупційний центр.

За ці гроші планують розробити науково-проєктну документацію на ремонт (реставраційний) багатоквартирного житлового будинку-пам'ятки в Харкові на вулиці Мироносицькій, 44. Зокрема, зроблять передреставраційне дослідження технічного стану монументального розпису Миколи Самокиша.

Дослідження складається з трьох етапів: натурного дослідження стану матеріалів, вивчення документації пам'ятки (відомість з історії будівництва, про стиль, характер, вид живопису, опорядження), складання висновку про стан живопису (барвистого шару, ґрунту (основи).

Також заплановано передбачити виконання таких робіт:

  • огляд стану барвистого шару і ґрунту (основи), живопису, виявлення наявності руйнування ґрунту (основи), барвистого шару, тріщин на них, наявності забруднень, цвілі;
  • розшарування, лущення барвистого шару;
  • мікрохімічний аналіз ґрунту і барвистого шару;
  • розробка технологічного етапу;
  • документально-протокольна зйомка;
  • зйомка в ультрафіолетових променях;
  • складання науково-технічного звіту пам'ятки.

"Варто зазначити, що потенційні учасники скаржилися на створення дискримінаційних умов. Зокрема, фірма "Інститут "Харківпроект", який на участь в торгах документи не подавав. Тому, аукціон відбувся з одним учасником. Фірму "НВО "Електро" заснували Олександр, Іван і Павло Лепетили. Іван Лепетило регулярно співпрацює з найбільшими забудовниками Харкова — "Трестом Житлобуд-1" і товариством з додатковою відповідальністю "Житлобуд-2 ", — розповіли у ХАЦ.

За даними ЗМІ, Іван Лепетило здійснює авторський нагляд реконструкції будівлі на вулиці Куликівській 5. Вона займає практично весь тротуар, далеко заступаючи за червоні лінії.

У ХАЦ нагадали, проєкт реставрації розпису Миколи Самокиша переміг в бюджеті участі. На фінансування повинні були дати майже мільйон гривень. Але фактично дали всього близько 300 тисяч гривень, їх з численними переплатами освоїло оточення Ігоря Шкурка. Зараз він претендує на посаду заступника директора департаменту житлово-комунального господарства Харківської міськради.

Як писав KHARKIV Today, під'їзд в чотириповерховому будинку на Мироносицькій, 44 чекає на реставрацію з 1970-х років. Роботи автора унікального розпису — Миколи Самокиша, зберігаються в Ермітажі і інших знаменитих музеях.