Б'ємо рекорди. Коли епідемія коронавірусу в Харкові піде на спад?

Офіційно в області вільні 32% ліжок з киснем, фактично — жодного.

Харків зараз — найгарячіша коронавірусна точка на карті України. Кількість смертей від COVID-19 за добу досягло історичного максимуму. Судячи з того, як розвиваються події, третя хвиля в області піде на спад вже після травневих свят.

Поки західні області України, які першими в цьому році пішли на карантин, потроху повертаються до нормального життя після чергового сплеску епідемії, в Харківській області ситуація з поширенням вірусу стає гіршою з кожним днем.

Невидимі ліжка з киснем

15 квітня в Харкові від коронавірусу померли 30 пацієнтів — більше, ніж будь-коли. За останній місяць Харківська область стабільно входить до трійки регіонів-лідерів за кількістю нових хворих. Зростання почалося в другій половині січня, з 1 березня прискорилося, а в перших числах квітня розпочалася справжня криза. Карантин запровадили тільки 11 числа, але вже за тиждень до цього ліжка з киснем в лікарнях закінчилися. Про це говорили і чиновники, і самі харків'яни. Навіть з низькою сатурацією і великим ураженням легень потрапити до лікарні зараз — практично неможливо.

Харків'янка Катерина Погрібна не змогла лягти до лікарні, навіть маючи направлення від сімейного лікаря.

"1 квітня я зателефонувала до "швидкої", і перше, що почула: "А ви домовлялися з завідувачем?" Я кажу: "Мені дали направлення"."Ось хто дав направлення, той нехай і домовляється", — розповіла Катерина "Суспільному".

Жінку врятували волонтери, які привезли кисневий концентратор до неї додому. У міськраді визнають: вільних ліжок у коронавірусних лікарнях не буває.

"Вільних ліжок як в січні, лютому, при 40-50% заповненості, сьогодні немає. Одні звільнилися і тут же їх займають, тому неможливо відповісти на питання, скільки у нас вільних місць. Поки люди будуть активно хворіти, вільних місць не може бути", — розповіла журналістам віцемер Світлана Горбунова-Рубан.

Заступник голови облдержадміністрації Михайло Черняк теж підтверджує, що змушений керувати госпіталізацією буквально в ручному режимі, хоча і запевняє, що вранці 16 квітня були вільні 120 кисневих точок. Ймовірно, до статистики чиновника включили ті ліжка, які вже поставили, але ще не підключили, вони не приймають пацієнтів — тому і є вільними.

На засіданні Верховної Ради депутат від Харкова Олександр Бакумов попросив міністра охорони здоров'я звернути увагу на регіон.

"Лікарні не готові, органи місцевого самоврядування не підготувалися, "швидкі" не забирають людей, кисневих точок не вистачає. Зверніть увагу на Харківщину, проведіть перевірку", — звернувся нардеп до міністра.

Судячи з відповіді Максима Степанова, нові місця в лікарнях і концентратори в Харкові з'являться нескоро

: керівник МОЗ впевнений, що все в порядку.

"68% ліжок з киснем зайняті в Харківській області, в той же час ми бачимо від'ємне значення за рівнем госпіталізацій. Динаміка госпіталізації йде на спад, як і у всій країні", — розповів Степанов у Верховній Раді.

Вийдемо з карантину після свят?

 

В Ізраїлі прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху заявив про те, що його країна першою в світі перемогла коронавірус. Це вдалося зробити завдяки швидкій вакцинації. Зараз в Ізраїлі щеплення зробили половині населення, серед дорослих старше 16 років частка вакцинованих ще вища — 73%.

На відміну від Ізраїлю, в Харківській області, як і в Україні в цілому, вся надія — на природний імунітет. Всього 5 осіб в країні отримали два щеплення, ще 432 824 людини зробили щеплення один раз. Харківська область — пасе задніх, в регіоні вакцинувалися піввідсотка населення, з них ніхто не прищепився двічі.

Така історія з вакцинацією триватиме до тих пір, поки Україна не розробить свою вакцину — упевнений Максим Степанов.

"Ми чекаємо поставки від компанії Sinovac 1,7 мільйона доз протягом останніх днів квітня — на початку травня. Але те, що зараз відбувається з постачанням вакцин, не має нічого спільного з законами ринку, до яких ми всі звикли, коли в контрактах є штрафні санкції і ти можеш на щось вплинути. Країни обмежують експорт вакцин. Щоб бути захищеними в майбутньому, нам потрібно мати власне виробництво вакцин, а для цього треба витрачати гроші на науку, виробництво і розробки. Якщо ми почнемо зараз, через три роки матимемо вакцини", — заявив міністр.

Поки до розробки української вакцини ніхто не приступає, значить, хвилі епідемії в країні будуть підніматися і спадати природним чином. Третя хвиля, на гребені якої зараз знаходиться Харківська області, йде із заходу на схід України, як і перші дві. За аналогією з областями, які вже вийшли на спад захворюваності, можна приблизно порахувати, коли це станеться в Харкові.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакциною CoronaVac почали прищеплювати в Харкові

Івано-Франківська область закрилася на карантин однією з перших в цьому році. З 22 лютого регіон досяг показників "червоної" зони. На пік захворюваності регіон вийшов наприкінці лютого — на початку березня, коли щодня фіксували по 700-800 нових випадків (на населення 1 млн 300 тисяч). Через три тижні, до 25 березня, захворюваність впала до 350-500 нових випадків на добу, в останні дні — трохи більше 100 випадків щодня.

Якщо в Харківській області ситуація буде розвиватися за аналогією, то спад почнеться саме після травневих свят, а до літа третя хвиля буде пройдена.