70% харків'ян знову проголосували б за Незалежність
Соціологи з групи "Рейтинг" дізналися, як українці ставляться до себе, своєї країни і майбутнього. Між людьми похилого віку з різних регіонів все ще багато відмінностей, але молоді люди з Харкова і Львова однаково налаштовані на європейські цінності.
Більшість жителів Харківської області проголосували б за Незалежність, але водночас кожен четвертий був би проти. На виборах харків'яни знову голосували б за Зеленського, але головним конкурентом у нього був би Бойко. У регіоні вірять у Бога, але підтримують смертну кару.
49% шкодують про розпад СРСР
До 30-річчя Незалежності України соціологічна група "Рейтинг" провела масштабне дослідження настроїв громадян з метою з'ясувати, які мрії, уподобання та політичні симпатії є у представників різних областей і поколінь. В опитуванні взяли участь 20 тисяч чоловік, зокрема — жителі Харківської області.
Дослідження показало, що 49% харків'ян шкодують про розпад СРСР. Більшість з них вважає, що можливостей для самореалізації у цій країні було більше, ніж у сучасній Україні. Жителі Харкова і області вище оцінили радянський рівень життя, медицину і освіту, ніж ті, які є у них зараз. Але водночас 68% опитаних оцінили українську свободу слова вище за ту, що була у СРСР.
Очікувано більше всіх ностальгують за Радянським Союзом ті, хто на виборах проголосував би за Бойка і Мураєва, найменше таких серед виборців Порошенка. І на Сході, і на Заході сумують за минулим літні люди. 80% харків'ян у віці від 16 до 24 років не шкодують про те, що СРСР розпався.
"Українське покоління Незалежності практично позбавлене сентиментів щодо радянського минулого. Оцінка впливу радянського минулого в Україні серед опитаних швидше нейтральна. Полярні оцінки (і позитивні, і негативні) дають представники старшого покоління, які реально можуть оцінити вплив минулого на сучасне життя. Серед наймолодших переважає нейтральна позиція, оскільки для них цей період — інформація з підручника історії", — говорять дослідники.
Але навіть у групі респондентів старше 60 років знайшлося небагато тих, хто знову хоче стояти у черзі за ковбасою і діставати дефіцит через знайомих: лише 30% харків'ян висловилися за повернення до планової економіки, інші виступають за ринкові відносини.
За Незалежність, але проти НАТО
Якби референдум за Незалежність проводили зараз, то 70% жителів Харківської області проголосували б за, але 24% — проти. За кількістю противників Незалежності регіон знаходиться на четвертому місці після Луганської, Донецької та Запорізької областей.Водночас жителі регіону "Схід", куди входить переважно Харківська область, вважають себе українцями, а не європейцями або радянськими людьми м за 10-бальною шкалою на 7,6. На частку проєвропейської і прорадянської самоідентифікації припадає по 3 бали з 10.
"Жителі західних областей, які територіально ближче до Європи, більше вважають себе європейцями, ніж радянськими людьми, як і жителі Києва. У консервативних східних регіонах ідентифікують себе з Союзом. Але незалежно від віку, регіону, доходу більшість вважають себе громадянами України", — до такого висновку дійшли дослідники.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Портрет харків'янина. 88% жителів регіону вважають себе бідними
Примітно, що більшість харків'ян у зовнішній політиці не дотримуються ні проєвропейського, ні проросійського вектора — за рівновіддаленість від них проголосували б 44% опитаних. За союз з Росією висловилися 20%, 31% — за ЄС. Водночас половина опитаних — за вступ України до ЄС, інша — проти. А ось з НАТО харків'яни більш-менш визначилися: 56% проти. Що ж стосується молодих людей, то у віковій групі 16-24 роки більшість проголосували б за ЄС і НАТО.
Вірять у Бога, голосують за Зеленського
Політичні пристрасті харків'ян з часів останніх президентських виборів не змінилися — вони і зараз проголосували б за Володимира Зеленського. Втім, Юрій Бойко склав би йому конкуренцію. Чинний президент виграв би вибори у всій Україні. 27% тих, хто готовий проголосувати, поставили б галочку навпроти його прізвища. Найближчий конкурент, Петро Порошенко, набрав би лише 15% голосів, Бойко — 10,5%.
Соціологи запитували українців не тільки про політику, а й про справи життєві: у що вірять, про що мріють. Виявилося, що 50% жителів Харківської області вірять у Бога, атеїстів серед нас — тільки 8%, інші або сумніваються, або вірять у будь-які вищі сили.
Харків'яни проголосували б за повернення смертної кари як вищої міри покарання. "За" висловилися 54%. Найменше прихильників таких радикальних методів у столиці — лише 44%, втім, кияни виявилися найбільш толерантними і по відношенню до людей нетрадиційної сексуальної орієнтації або чайлдфрі. А найтолерантніші серед українців —- молоді столичні дівчата у віці від 16 до 24 років. Чоловіки, навіть наймолодші — набагато консервативніші.
Зате, як не дивно, українці різного віку вірять у романтику більше, ніж українки. У всіх вікових групах чоловіки частіше мріють про щасливе кохання, ніж жінки. Особливо великий розрив у групі 25-30 років: про любов мріють 24% чоловіків і лише 15% жінок.
Втім, і ті, і інші більше хочуть бути здоровими, ніж коханими. 58% українців мріють про міцне здоров'я, 41% мріють про підвищення зарплати і приблизно стільки ж хочуть народження дітей і онуків.