"30% за грудень дали". На промислових гігантах Харкова не платять зарплати

Робітники "Електроважмашу" вимагають у керівництва погасити борг.

Підприємства області заборгували працівникам півмільярда.

Наприкінці минулого року в головному обласному управлінні Держпраці хвалилися: вдалося погасити рекордну заборгованість перед співробітниками державних підприємств. У листопаді борги перевалили за 400 мільйонів гривень, але до кінця року виплатили 128 мільйонів (22%), а в січні — ще 11 мільйонів.

На початку лютого Держстат оприлюднив статистику із зарплатних боргів. Успіхів як і не було. Підприємства недоплатили співробітникам майже 455 мільйонів гривень. Більше повинні тільки в Донецькій області (понад 600 мільйонів), в інших регіонах України ситуація значно краща, ніж на Харківщині.

Знову на страйк

У перший день весни доведені до відчаю працівники підприємства "Електроважмаш" вийшли на страйк і перекрили Московський проспект в районі станції метро "Індустріальна". В акції брали участь близько 200 осіб. Кажуть: вирішили виходити, тому що грошей на життя не вистачає, нема чим платити за комунальні послуги.

"Наприкінці січня 30% за грудень дали і все. Роботи на підприємстві майже немає, зараз чотириденка, та й то не для всіх. У кого є робота, ті по черзі виходять", — говорить учасник страйку Олександр Миколайович (прізвище просив не називати).

Директор заводу Віктор Бусько пообіцяв з завтрашнього дня виплачувати гроші. За продукцію заводу розрахувалися партнери, які, так само, тривалий час були повинні кошти, ось і з'явилися гроші. Робітникам віддадуть зарплату за грудень і почнуть платити за січень.

Проблему заводу це не вирішить. Весь 2020 рік "Електроважмаш" сидить в боргах. Співробітники підприємства не вперше перекривають Московський проспект. Вони вже виходили на страйк в червні 2020 року, вимагали віддати зарплату за три місяці. На "Електроважмаш" саме прийшов новий директор, поступово борги погасили, але завод простоював без замовлень. Все це супроводжується періодичними звинуваченнями колишніх і нинішніх керівних співробітників в розтратах і службовій недбалості, що теж не додає заводу інвестиційної привабливості. Якщо проблему не вирішити кардинально, страйки на заводі стануть рутиною. Організатори мітингу вже погрожують вивести людей на вулиці знову, якщо завтра директор не виконає свою обіцянку.

Не тільки "Електроважмаш"

32% харківських підприємств-боржників — економічно активні. Тобто, вони не оголосили про банкрутство, в цехах триває робота. Один з таких — "Завод імені Малишева". Колись — один з флагманів "Укроборонпрому", він весь 2020 рік накопичував борги. У грудні минулого року з співробітниками розплатилися тільки за жовтень.

Наприкінці січня вже цього року співробітники підприємства розповіли KHARKIV Today, що гроші, як і раніше, затримують.

"За листопад не віддали повністю. Грудень пройшов, січень закінчується, годують відсотками — по 5, 10, 20 відсотків за місяць", — розповів тоді співробітник заводу Ігор.

В облдержадміністрації обіцяли, що борги погасять в березні, але на 100% з співробітниками так і не розрахувалися.

Головний хронічний боржник області — Харківське авіапідприємство, яке по-старому називають "ХАЗ". Там затримка із заробітної плати — рівно рік: у в лютому віддали 800 гривень за лютий 2020- го. Загальний борг за минулі роки — 3,8 млрд грн.

"Плюс борги за минулі роки — більше, ніж за шість років. Тільки шість років тому курс долара який був? А ціни? А що зараз?", — розповів KHARKIV Today співробітник заводу.

На Харківському авіапідприємстві залишилися одні пенсіонери, виходять на роботу не щодня. Залишилися не тільки тому, що переживають за завод, якому присвятили трудове життя. Люди просто не можуть вийти на пенсію, тому що "ХАЗ" шість років нічого не перераховував до Пенсійного фонду.

Восени на завод приїжджав віцепрем'єр-міністр Олег Уруський і пообіцяв "оздоровлення" і "дорожню карту" щодо виходу з кризи. Без конкретики.

"Де зараз знайти роботу для трьох тисяч чоловік, більшість з яких — старше 45 років? Багатьом взагалі під 60, люди хочуть нормально допрацювати і піти на пенсію", — пояснив довготерпіння робітників заводів-боржників співрозмовник KHARKIV Today з "Електроважмашу".

За даними Держстату, в Харківській області серед боржників значаться як державні підприємства (31%), так і акціонерні товариства (42%), незначна частина боргу припадає на комунальні підприємства і ТОВ.

А ось серед приватних підприємців боржників немає. Як пояснив KHARKIV Today президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак, ФОПи навіть під час карантину намагалися платити хоча б мінімалку, а не звільняти співробітників. Через це, правда, зарплати в Харкові просіли, особливо в сфері громадського харчування, перевезень, організації подій і комерційної нерухомості.

Відзначимо, що співробітники всіх кризових підприємств Харкова в розмові з журналістами просять не вказувати їх імена. Навіть не отримуючи зарплату місяцями, люди бояться втратити роботу.

Автор: Олена Павленко