Нажмите "нравится", чтобы читать KHARKIV Today на Facebook

Сьогодні відзначають день української писемності та мови

Фото: Константин Чегринский / KHARKIV Today
Хронику заборони української мови відкриває наказ царя Михайла спалити всі примірники надрукованого в Україні «Учительного Євангелія».

9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови.

Генеалогічно українська мова належить до індоєвропейської мовної сім’ї. Давньою українською мовою написані козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність епох – від Івана Вишенського до Григорія Сковороди. Українці мають свою могутню класичну літературу, визнаних світом геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника.

Кілька століть нас привчали до думки про нібито «вторинність» української мови, приховуючи від українців величезний масив української писемності, історії та культури, що сягає глибокої давнини і налічує багато тисячоліть.

Хронику заборони української мови відкриває наказ царя Михайла з подання Московського патріарха Філарета спалити в державі всі примірники надрукованого в Україні «Учительного Євангелія» К. Ставровецького.

Московський цар Петро І у 1722 році видає наказ про про заборону книгодрукування українською мовою і вилучення українських текстів з церковних книг.

Катерина II в 1763 році забороняє викладати українською мовою в Києво-Могилянській академії.

В 1832 році влада забороняє навчання українською мовою в початковій школі. В навчальних закладах для дітей запачатковано викладання виключно російською мовою.

Міністерство віросповідань та наук Австро-Угорщини в Східній Галичині та Буковині в 1859 році здійснює спробу замінити українську кириличну азбуку латинською.

В 1863 році побачив світ славнозвісний Валуєвський циркуляр про заборону давати цензурний дозвіл на друкування україномовної духовної і популярної освітньої літератури: «ніякої окремої малоросійської мови не було і бути не може».

В 1914 році Микола ІІ забороняє відзначати 100-літній ювілей Тараса Шевченка та видає наказ про скасування української преси.

Але не дивлячись на всі спроби знищити та заборонити, українська мова вижила.

У 1989 році Верховна Рада УРСР надала українській мові статусу державної. З початком російскької агресії проти України в 2014 році серед російськомовних українців стає все більш популярним тренд спілкування виключно українською мовою.

Традиційно у цей день в Україні пишуть радіодиктант національної єдності.

Простой текст

  • HTML-теги не обрабатываются и показываются как обычный текст
  • Строки и абзацы переносятся автоматически.
  • Адреса веб-страниц и email-адреса преобразовываются в ссылки автоматически.