Якими будуть ціни на зерно

На ціни впливають Китай, погода і фондові ринки. 

Карантин не впливатиме критично на ринок зерна: світ уже звик до нової реальності і розуміє, як працювати в таких умовах. Учасники ринку все ще слідкують за новинами, які пов’язані з коронавірусом, що можуть впливати на ринок зерна, але вони вже не в топі стрічки новин. Про це повідомив директор департаменту зовнішньої торгівлі групи "Агротрейд" Андрій Бут. 

"Минулої весни, коли почалася торгівля врожаєм 2020 року, основним фактором, який впливав на ціну, була паніка на товарних ринках, — усі пам’ятають ціни нижче нуля на нафту. Сьогодні ситуація на ринку зерна дуже відрізняється від того, що було минулого року. Для порівняння: якщо зараз кукурудза старого врожаю коштує 275 доларів, то на початку кризи її вартість була на рівні 145-147 доларів за тонну. І це на фоні позитивних прогнозів врожаю та збентеженості ринку", — пояснив він.

За словами Андрія Бута, тепер ситуація навіть більш мінлива, ніж торік. Наприклад, якщо ціна в сезоні 2019-2020 в середньому змінювалася на 10-20 доларів протягом трьох-чотирьох місяців, то зараз вона може стрибнути або впасти на 10 доларів лише за тиждень або навіть за день.

"Одним з факторів різких коливань є стрімке збільшення попиту з Китаю. Річ у тому, що китайці змінили структуру споживання, відмовились від використання харчових відходів у раціоні свиней і почали будувати великі сучасні свиноферми по всій країні, відновлюючи поголів’я, що сильно постраждало під час епідемії африканської чуми свиней. Для цього їм потрібні якісні комбікорми і вони купують багато кукурудзи. Якщо зазвичай країна імпортувала 5-7 мільйонів тонн кукурудзи на рік, то зараз очікується, що імпорт складе близько 29-30 мільйонів тонн. І залишаються важливим питанням державні запаси: які їхні реальні розміри та якість. Україна теж відчуває збільшення попиту. За даними Держспоживслужби, тільки за перші два місяці 2021 наша країна експортувала в Китай продукції більш ніж на 1 млрд доларів. Зростання до відповідного періоду минулого року склало 44%", — розповів директор департаменту зовнішньої торгівлі групи "Агротрейд".

Він додав, інший фактор стрибка цін на врожай 2020 року — несприятливі погодні умови в ключових країнах-виробниках. Прогнози не виправдались і посіви постраждали в Канаді, США, Франції, Бразилії і також в Україні.

"Весна 2021 року також не виняток: ціни на поставку майбутнього врожаю зазнали значного впливу додаткового попиту з КНР і досягли локальних піків в середині травня, але після звіту Міністерства Сільського Господарства США, ринок розвернувся і почав стрімко знижуватись, адже американські експерти прогнозують знову рекордні врожаї в США, Європі і в країнах Чорноморського регіону. Є й інвестиційний фактор волатильності: сьогодні в економіці багато грошей, а кількість товарів по суті не змінилася, відповідно ціна на них має зростати. Інвестиційні фонди і інші великі гравці в цьому році ще більше зацікавилися агросферою, почали вкладати гроші і біржові котирування стали рости величезними темпами на позитивних новинах і падати на негативних", — повідомив Андрій Бут.

Директор департаменту зовнішньої торгівлі групи "Агротрейд" пояснив, на збільшення вартості культур впливає і подорожчання засобів захисту рослин і добрив. Але високі ціни цього року призвели до того, що у форвардні програми включилися не тільки великі компанії, а й середні і дрібні фермери. Як результат, наприклад, кукурудзу ще навіть не всі посіяли, а в травні обсяг законтрактованого врожаю був таким, як торік лише в червні-липні.

"Що там казати, сьогодні на ринкові ціни може вплинути навіть твіт Ілона Маска, якщо він зацікавиться кукурудзою, тому прогнозувати ситуацію складно, як ніколи. Проте впевнений, що соняшник і кукурудза й надалі будуть для України вигідними культурами", — підсумував Андрій Бут.