Хто допоміг другу Путіна Мордашову уникнути націоналізації акцій стратегічного підприємства в Харкові

Напередодні великої війни Україна не встигла забрати контроль над харківським науково-дослідним інститутом, який розробляє проєктну документацію для об’єктів атомної енергетики – Запорізької та Південноукраїнської АЕС.

Це сталося через низку махінацій, за якими, зокрема, стоять люди російського мільярдера Мордашова. Він перебуває під санкціями ЄС і США, втратив будь-який контроль над "Турбоатомом", але будь-що хоче залишитися в АТ ХІ "Енергопроект" або залишити там своїх людей.

На дванадцятому місяці війни у Харкові продовжується протистояння за АТ ХІ "Енергопроект". Його будь-що намагаються не допустити до націоналізації. 24 січня 2023 року була навіть силова спроба захопити підприємство.

РОСІЙСЬКІ СЛІДИ У ХАРКОВІ: МОРДАШОВ, ПШОНКА ТА ІНШІ

АТ ХІ "Енергопроект" багато років перебуває в орбіті інтересів росіян. Про це підприємство не знає абсолютна більшість харків’ян, але про нього добре обізнані українські політики і бізнесмени, за якими десятиріччями стояла Російська федерація. Контрольний пакет акцій цього інституту – 50% плюс 1 акція - завжди належав Україні, інші акції були розпорошені між кількома власниками та співробітниками.

У 2007 році директор НДІ у злочинний спосіб продає 30,19 % акцій росіянам, санкт-петербурзькому АТ "Силові машини", що належить мільярдеру Олексію Мордашову. Співробітники "Енергопроекту" виконували високотехнологічні замовлення не тільки для України, але й для Росії. Цими акціями у 2010 році спробував заволодіти одіозний підприємець Дмитро Крючков. Але в справу втрутився генпрокурор Віктор Пшонка , він відкрив кримінальну справу, Крючков був затриманий, але у 2012 році справа була закрита.

Виявляється, Крючков поступився тим самим пакетом акцій 30,19 % кіпрській компанії Biscone Limited, офшору "Силових машин" та Мордашова. На тій самій офшорці Мордашов тримав свої акції АТ "Турбоатом", які зараз заарештовані. Таким чином 30,19 % акцій харківського стратегічного НДІ повернулися до росіян. На початку російсько-української війни нові власники намагалися дистанціюватися від харківського підприємства, передаючи його в управління цілій групі номінальних власників.

Але "мордашовський" слід лишався навіть тоді, коли президент Петро Порошенко ввів санкції проти російського мільярдера. У січні 2021 року президент Володимир Зеленський відправив до санкційного списку й Biscone Limited, але вони знову вчепилися за харківський НДІ, не бажаючи віддавати Україні те, що їй належить й маскуючись за новими прізвищами та компаніями. Аби замести російський слід, у 2021 році замість Biscone Limited з’явилися два нових акціонери - юридичні особи-нерезиденди: GREENCLIFF ENTERPRISES LIMITED (Nicosia Кіпр) з пакетом акцій 5,99995% та EXBERG HUNGARIA KFT (Budapest, Угорщина) з пакетом акцій - 24,192639%.

Що цікаво, нічого про цих власників в "Енергопроекті" не знали, не було інформації ні про ланцюг володіння корпоративними правами юридичної особи, через яких здійснюється розпорядження акціями, ні про дату переходу прав власності на цінні папери. АТ ХІ “Енергопроект” направляв запити до компаній щодо надання інформації на підтвердження переходу прав власності на цінні папери товариства та розкриття ланцюга прав власності юридичної особи-нерезидента, але відповіді не отримало.

СПРОБА ЗАКОЛОТУ ПІСЛЯ 24 ЛЮТОГО

Навесні 2022 року у боротьбу за харківський "Енергопроект" включаються нові гравці, а 19% акцій росіян отримують люди-ноунейми з українськими паспортами і маловідома компанія: фізична особа Лідія Кравченко володіє пакетом акцій в розмірі 5,99995%, фізична особа Наталія Черно володіє пакетом акцій в розмірі 12,00000%, ТОВ «Рістенс інвест» має пакет у 12,192639% акцій. ТОВ "Рістенс інвест", яка опинилася серед власників акцій з того самого "пакету Мордашова", двічі намагається скликати збори акціонерів.

Компанія дуже юна, зареєстрована рік тому, ніякого стосунку до атомної енергетики не має, а вже хоче в дистанційному режимі змінити керівний склад наглядової ради НДІ під час воєнного стану в Україні. Керівництво харківського "Енергопроекту" звернулося по допомогу до Фонду держмайна, у РНБО та СБУ, адже саме через підозри у російських власниках з 24 лютого було заблоковано рахунки та товариство не могло здійснювати банківські операції.

"У період дії воєнного стану, АТ ХІ "Енергопроект" вживає всі можливі заходи для організації роботи, своєчасної виплати заробітної плати працівникам, своєчасної сплати податків та зборів до державного бюджету, збереження робочих місць. Проведення позачергових загальних зборів акціонерів Товариства за вимогою нового акціонера саме зараз, в період дії воєнного стану, безперервних бойових дій не лише у місті Харкові, є прямим порушенням прав та законних інтересів акціонерів АТ ХІ "Енергопроект", більшість з яких зареєстровані у місті Харкові та через військові дії були вимушені виїхати у пошуках безпечного місця, що виключає будь-яку можливість вживати дії щодо участі у загальних зборах у відповідності до вимог Тимчасового порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів", - сказано в офіційному листуванні.

Але "мордашовські" все-таки змогли провести збори, у результаті чого головою Наглядової ради від держави став колищній народний депутат України VIII скликання, колишній голова Тернопільської ОДА, одіозний Юрій Чижмар. Він починає процедуру призначення нового директора "Енергопроекту". Згодом наглядова рада під керівництвом Чижмара призначає людину, що декілька років тому приїхала з Москви, де працювала заступником директора російського державного інституту, Генадій Барабаш. Здійнявся скандал.

Чижмаря звільнили з посади голови наглядової ради. Замість Чижмаря мордашоаська наглядова рада обрала нового голову. Ним виявився такий собі пан Кузюк. Цікава особистість: народився в російському Брянську, декілька разів змінював паспорт, коли і як став громадянином України, невідомо. У деяких документах пан Кузюк вказує, що народився в Івано-Франківській області. Саме таку людину обрав ФДМУ на посаду незалежного члена наглядової ради "Енергопроекту". Саме Кузюк керує іншими підставними членами ради. Є цікавий факт….. Кузюк від ФДМУ також обраний до наглядової ради Сумського інституту атомного насособудування. Там 50 відсотків належать державі , а 49 відсотків, звичайно ж, росіянам. І теж атомна галузь, і теж немає націоналізації. Цікаво, що це, як не державна зрада?

Після звільнення Чижмаря Барабаша сховали, а замість нього терміново знайшли та винесли на голосування людину, що за корупцію була звільнена з НАЕК "Енергоатом", такого собі пана Сергія Завальнюка. Чижмар зробив свою справу і швидко перестав бути головою наглядової ради, але посприяв у спробі захвату підприємства.

Попри заборону суду, приватний нотаріус Оксана Коротюк, що є подругою дружини Чижмаря Катерини внесла в реєстр керівників людину Мордашова. Катерина Чижмар багато років працювала керівником департаменту в Міністерстві юстициї та керувала нотаріат. Юрій Чижмар поки залишився працювати на керівній посаді у ФДМУ.

СПРОБУВАЛИ СИЛУ

24 січня до "Енергопроекту" приїхали представники "мордашовських". У супроводі приватної охоронної компанії нові керівники, один із яких має російський паспорт, намагалися потрапити на стратегічне підприємство. СБУ спрацювала швидко, у результаті обидва давали покази. Не виключено, що спроби силою захопити підприємство, що входить до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для України, повторяться.

Справа в тому , що на підприємстві зберігається проектна документація Запорізької АЕС. Тієї самої АЕС, яку захопили росіяни та зараз намагаються запустити в свою енергосистему. Для успіху дуже потрібен проект станції, і ворог знайшов помічників. СБУ за фактом вищезгаданих подій порушила кримінальну справу. Сподіваємось, що правоохоронці дадуть належну оцінку діям посадових осіб ФДМУ та наглядової ради підприємства.

Саме через їхні постійні махінації Україна досі не змогла націоналізувати стратегічне підприємство. Можливо, прийшов час забрати в росіян акції АТ ХІ "Енергопроект", яке виконує проекти на об’єктах критичної інфраструктури України? Допоки це питання не вирішено, колектив підприємства просить накласти арешт на пакет акцій, яким володіють підставні люди із явним російським слідом і призначають нових керівників. Адже на АТ ХІ "Енергопроект" не тільки зберігається документація щодо Запорізької атомної станції, а й є напрацювання щодо інших АЕС України. Мова про енергетичну, національну безпеку України. А вороги, що працюють на агресора, мають бути покарані.