Під гаслами про децентралізацію уряд грабує місцеві бюджети
Днями Міністерство фінансів ініціювало заборону містам розміщувати на депозитах тимчасово вільні кошти. За даними Держстату з початку 2018 року місцеві бюджети розмістили на банківських депозитах 18 млрд грн коштів загального фонду і майже 8 млрд грн грошей спецфонду. Ставка по депозитах складала 9-10%.
Мета децентралізації зокрема полягає в тому, щоб не просто передати повноваження на місця, а й фінансову ресурсну базу для здійснення цих повноважень.
Субвенція громадам зменшується непропорційно до зростання їхньої кількості. Вона почала надаватись з 2016 року для 159 ОТГ у розмірі 1 млрд грн. Вже у 2017 кількість громад збільшилась до 366, а субвенція зросла лише до 1,5 млрд грн. На 2018-2020 роки загальнодержавні видатки заплановано з тенденцією до зменшення: 2019 - 0,40 млн грн, 2020 - 0,35 млн грн. При цьому, кількість ОТГ в 2020 році має збільшитись за планом до 892.
Щодо загальних державних субвенцій на міста, то згідно з даними Центру економічної стратегії, їх розподіл не є справедливим. З 2007 по 2017 рік 19 млрд грн (2/3 від загального обсягу виділених субвенцій на соціально-економічний розвиток) були розподілені за політичними мотивами, а не з економічно обґрунтованих підстав.
Про самостійність місцевих бюджетів немає і мови. Мінфін неодноразово намагався залучити місцеві бюджети до придбання ОВДП, обґрунтовуючи це тим, що дохідність з них вища за дохідність на депозитах на декілька відсотків. Але у міст немає зайвих грошей на придбання ОВДП, бюджети розписані за графіком до кожної гривні, тому короткострокові депозити – ідеальний варіант для використання тимчасово вільних грошей.
Якщо до депозитних коштів і відсотків від них Уряд не мав доступу, то заборона на депозити і перекидання цих грошей на ОВДП означатиме можливість для урядовців перекривати бюджетні касові розриви. Проблемою стане таке рішення і для державних банків, чиїми послугами користувались міста.
На думку Асоціації міст України під загрозою опиняться і всі проекти, які реалізуються на умовах співфінансування, адже відтепер у місцевих бюджетів не буде коштів на свій внесок нарівні з державою.
На тлі цього щороку підвищується сума реверсної дотації, яку міста сплачують до державного бюджету. Відсоток залишається колишнім, але з огляду на те, що міста заробляють більше, збільшується і сума. Так, в 2017 році міста сплатили до бюджету 3,9 млрд грн, в 2018 - 5,4 млрд грн, в 2019 мають сплатити 6,8 млрд грн.
Справжня фінансова децентралізація зустрічає все більший опір, і чергова ініціатива Уряду про заборону містам розміщувати кошти на депозитах – є серйозним ударом по фінансовій децентралізації в цілому.
Джерело: Ліга