Нажмите "нравится", чтобы читать KHARKIV Today на Facebook

Вийти сухим з води: майстер-клас від Олега Бахматюка

заступник голови Харківської ОДА

Днями український медійний та політичний простір вразила несподівана новина. Кримінальне провадження у справі бенефіціара «VAB» банку закрили. Це означає, що для відшкодування майже 38 млрд гривень, які фінустанова Олега Бахматюка не повернула кредиторам, кошти доведеться шукати у Державному бюджеті. За дії представника українського олігархату знов заплатять прості українські громадяни.

За гучною темою націоналізації «Приватбанку» справа з VAB поступово відійшла на другий план. Всю увагу привернули борги «Привату» та притягнення до відповідальності його власників разом із пов'язаними особами. Тим часом тривало ініційоване НБУ кримінальне провадження у справі неправомірних дій бенефіціара VAB банку Олега Бахматюка. Суть претензій Нацбанку зводилась до того, що відповідальність за доведення свого банку до банкрутства має нести власник.

Схема доведення приватної фінансової установи до банкрутства проста і примітивна. Окрім Бахматюка нею вже скористались головні акціонери банків «Імекс» та «Фінанси і кредит». Як це працює? Власник збанкрутілого банку залучає кошти громадян до власних банків, при цьому населенню пропонується висока система ставок за депозитами. Потім ці кошти направляються за власними бізнес-інтересами власника, тобто у групу компаній, яку прийнято називати пов'язаними особами. Завдяки величезним коштам, які українці вклали у ці банки, їх власники будують свій бізнес. Повертати кошти вкладникам ніхто не збирається. Для розрахунків із населенням доводиться долучати регулятора подібних ситуацій - Національний Банк України.

Нацбанк зробив рефінансування кожного з вищевказаних банків, тобто видав гроші ошуканим вкладникам.

Якщо брати до уваги саме ситуацію екс-власника банків VAB та «Фінансова ініціатива» Олега Бахматюка, то він має загальну заборгованість перед кредиторами біля 3, 25 млрд доларів США. Заборгованість аграрного холдингу «Ukrlandfarming» складає 36, 1 млрд гривень (1,4 млрд у.о.), заборгованість холдингу «Авангард» - біля 8,86 млрд гривень (343,4 млн у.о.), заборгованість банків «ВІЕЙБІ» та «Фінансова ініціатива» - 37,9 млрд гривень (1,47 млрд у.о.).

Цілком справедливо вважати, що Нацбанк ініціював кримінальне провадження проти Бахматюка не безпідставно. Наразі НБУ стверджує, що бізнесмен винен державі 37,9 млрд гривень, ця сума складається із заборгованості за рефінансуванням двох банків Олега Бахматюка та боргу його власних компаній перед державними банками, а саме: 21,7 млрд гривень - це сума зобов'язань банків Бахматюка перед кредиторами, 5,3 млрд гривень - зобов'язання перед держбанками, а 10,9 млрд гривень - сума, яку було заборговано за рефінансуванням.

Банк VAB Олег Бахматюк придбав у KardanHoldings (Israel) за 8 мільйонів доларів у 2011 році, і вже в 2014-му почались фінансові негаразди. Для врегулювання ситуації у VAB була введена тимчасова адміністрація. НБУ ще тоді наголошував, що банк має значний обсяг операцій із пов'язаними сторонами, тобто кредитував бізнес власника. VAB входив до двадцятки топових банків країни, до нього було залучено 9,7 млрд гривень депозитів. Загальний банківський актив до введення тимчасової адміністрації складав 24,1 млрд гривень.

Кредитний портфель, тобто загальний грошовий обсяг наданих кредитів, складав 18,9 млрд гривень, з них 96% кредитів було видано юридичним особам. 2014 рік став переламним періодом для багатьох установ. І багато хто цим скористався. Власник VAB, наприклад, стверджував, що видав масу кредитів у Луганській та Донецькій областях. Але прострочений портфель при цьому склав 15,5%, а рівень резервів - 5,0%, це вкрай низькі показники як для банка-кредитора Луганського та Донецького регіону. І свідчить це про те, що звітність, скоріш за все, могла недостовірно відображати стан банку.

Через півтора місяці після введення тимчасової адміністрації і реальної оцінки стану справ, рівень прострочення у банку виріс до 40%, а кредитний портфель був згодом переоцінений у 10 разів. Тобто можна зробити висновок, що 90% виданих кредитів, скоріш за все, не повернуться чи будуть продані за менші гроші.

Немає офіційної оцінки кредитів, виданих пов'язаним особам. Тим не менш, згідно з оцінками Фонду гарантування вкладів, майже 99% кредитів, виданих на значні суми - 13 млрд грн. і 17,7 млдр грн. кредитного портфелю (такі кредити були класифіковані як Топ 55) або не мають забезпечення, або забезпечені «м'якими» заставами. М'якими заставами прийнято вважати майнові права, товар, що знаходиться в обороті, права на урожай, все що завгодно, окрім реального майна. При цьому з Топ 100 кредитів простроченими були всі 100. Така ситуація зазвичай складається, коли більша частка кредитного портфелю видана пов'язаним особам.

Що ми бачимо зараз? Ініційоване кримінальне провадження закрите слідчими із формулюванням: «досудовим розслідуванням фактів розкрадання коштів не встановлено, в той же час доведено вчинення посадовими особами дій, спрямованих на виконання взятих банком зобов'язань щодо своєчасного повернення їх депозитних вкладів». Тобто слідчий вважає, що взаємодії банківських установ Олега Бахматюка із пов'язаними особами не було. Та чи насправді до такого висновку дійшла слідча група? Чи не видно за цими висновками політичного тиску? Кому вигідне звільнення Бахматюка від його фінансових зобов'язань перед державою? Питань забагато. Фінансові втрати, понесені від діяльності VAB банку, вражають. Надходження від погашення кредитів та продажу майна склали всього 1, 070 млрд гривень. Не враховуючи заборгованість перед Нацбанком та Фондом гарантування вкладів, ще 3,3 млрд гривень втратили фізичні особи - вкладники. Тепер щодо банку «Фінансова Ініціатива», бенефіціаром якого теж виступає Олег Бахматюк. Тимчасова адміністрація, покликана вирішити фінансові проблеми у відносинах банк-вкладник, була введена до «Фінансової Ініціативи» в червні 2015 року. На цей момент активи банку складали майже 19 млрд гривень. На думку експертів, саме цей банк вважався центром фінансової групи Бахматюка та спеціалізувався на кредитуванні його власного бізнесу та пов'язаних з ним осіб. Депозити фізичних осіб складали 4,7 млрд гривень, юридичних осіб - 0,6 млрд гривень. Вкладники свідчать, що банк не повертав їх депозити вже задовго до введення тимчасової адміністрації. Фонд гарантування вкладів визначив тоді суму вкладів, гарантованих до повернення - 3,7 млрд гривень. Найцікавіше, що структура активів та пасивів банку була характерною для банків, що фінансували пов'язаних осіб. Основним джерелом фінансування були депозити вкладників, фізичних осіб, основні активи - кредити юридичних осіб (як правило - пов'язаних). Аналогічні структури можна спостерігати і в інших проблемних банках, що працювали за подібною схемою - VAB, Укрпромбанк, Міський комерційний банк.

Коли в 2015 році була введена тимчасова адміністрація, заборгованість «Фінансової Ініціативи» перед НБУ вже втричі перевищувала розмір власного капіталу банку, а несплачені відсотки складали близько 500 млн гривень.

Сьогодні Фонд гарантування вкладів подав більше 3000 позовів проти банкірів, які довели свої установи до банкрутства. А тепер перейдімо до реакції правоохоронних структур на ці позови. Під дію чинного законодавства потрапив тільки голова (навіть не власник) збанкрутілого банку «Михайлівський». Він знаходиться під домашнім арештом. Інші винуватці, які не повернули Нацбанку загальну суму в 300 млрд гривень, до відповідальності так і не притягнуті. Статки Олега Бахматюка за оцінкою Forbes Україна складають 138 мільйонів доларів. Сплачувати борги Бахматюка, напевно, будуть прості українці. Тож, сьогодні ми спостерігаємо наступний цикл. Олігархи безсоромно виводять кошти зі своїх банків. Правоохоронці закривають очі на очевидні факти, і за це отримують з бюджету 15,5 млрд гривень на свою діяльність (чи бездіяльність). Вгадайте, хто за все це заплатить?

Простой текст

  • HTML-теги не обрабатываются и показываются как обычный текст
  • Строки и абзацы переносятся автоматически.
  • Адреса веб-страниц и email-адреса преобразовываются в ссылки автоматически.