Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Вижили не всі: в Харкові після карантину відкрилися кафе і магазини

Літні майданчики заповнені навіть у розпал робочого дня.

З понеділка в місті відкрилися торгові центри, перукарні і літні майданчики кафе і ресторанів. Далеко не всі вони змогли вийти з карантину.

З 11 травня карантин пом'якшили: в харківських парках багато гуляють, на вулиці міста повернулися пробки, а водії громадського транспорту остаточно забули про правило 10 осіб: автобуси з околиць до центру йдуть, забиті під зав'язку. Харків'яни нарешті можуть посидіти з кавою або вином на літніх майданчиках ресторанів. KHARKIV Today дізнавався, чи можна скористатися туалетом при кафе і чи обов'язковий пластиковий посуд, як того вимагала постанова Кабміну.

"Де помити руки?"

12 травня в середині дня на літніх майданчиках в центрі Харкова ніде присісти — навіть в розпалі робочого дня харків'яни прагнуть зайти до кафе і випити хоч чашку кави. Та й місць поки небагато: великі ресторани, такі, як "Думки вголос" і "Шарікофф", тільки монтують відкриті майданчики, біля інших — по кілька столиків, та й сидіти за ними тепер можна тільки по дві людини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові послаблено карантин: що і як працює з 11 травня

При вході до кав'ярні Freshline стоїть спеціальний столик з антисептиком і серветками. Всередину пускають тільки двох клієнтів. На дверях написано, що входити обов'язково в масках, але дівчину, яка прийшла за кавою без маски, проте, із закладу не виганяють. В туалет тут, втім, зайти не можна.

"На жаль, поки закритий", — співчувають дівчата на касі і пропонують замість миття обробити руки санітайзером.

Ця кав'ярня і до карантину працювала в режимі самообслуговування, офіціантів тут немає, а тому відвідувачі самі забирають свої напої та їжу і сідають за столики.

кафе
Кафе на площі Конституції. Фото: KHARKIV Today

У маленькій кав'ярні на Квітки-Основ'яненка до карантину працювали офіціанти, але зараз вхід в кафе перегороджений барною стійкою, через яку відвідувачам передають каву і десерти. На тротуар виставили два столики, обидва зайняті.

Далеко не всі заклади дотримуються вимог Кабміну видавати напої та їжу тільки в пластиковій тарі. Біля невеликого кафе на Пушкінській стоять чотири столики, два з них зайняті відвідувачами. Вони п'ють каву з керамічних чашок і користуються звичайними приладами. Меню немає, але всі замовлення виносять офіціанти, розплатитися можна як карткою, так і готівкою. Туалетне питання тут вирішили дуже витончено.

"Де можна помити руки?", — запитує клієнтка на порозі закладу.

"За вами зліва двоє дверей", — відповідає адміністратор.

На обох дверях висять листи з написом "Туалет не працює", проте вони відкриті.

З туалетами і багаторазовим посудом, насправді, вийшла плутанина. У рішенні Кабміну від 4 травня відвідувачам не дозволялося заходити до туалету, а заклади громадського харчування зобов'язали подавати їжу і напої тільки в одноразовому посуді. Але 9 травня в суботу вийшла додаткова  постанова, уже — від головного санітарного лікаря, де все це дозволяється.
"Вона була опублікована тільки в неділю, 10 травня, тому у кафе і ресторанів було лише півдня, щоб підготуватися до відкриття. Ймовірно, багато рестораторів її ще не бачили", — пояснив KHARKIV Today голова Чугуївської правозахисної групи Іван Мудраченко.

За його словами, в правилах для громадського харчування ще залишилося безліч обмежень, незважаючи на те, що головний санітарний лікар пролив трохи світла на постанову Кабміну. Наприклад, відвідувачі і офіціанти, які працюють на літніх майданчиках, не мають права заходити всередину приміщення — незрозуміло, як офіціантам виносити замовлення. Багаторазовий посуд дозволяється тільки тим кафе і ресторанам, у яких є посудомийна машина — але далеко не всі заклади мають можливість її встановити.

Літні колекції не встигли пошити

Відкрилися після карантину ті магазини, які торгують взуттям, одягом, косметикою і іншими непродовольчими товарами. У вівторок вранці біля деяких секонд-хендів і магазинів техніки навіть утворилися черги з відвідувачів: в маленькі магазинчики можна заходити тільки двом покупцям. Чекали в живій черзі і клієнти експрес-перукарень.

У кожному з цих магазинів стоїть обов'язковий санітайзер і висить попередження про те, що вхід без маски заборонено. Насправді в невеликий магазин взуття на вулиці Героїв Праці пускають і без масок, та й у продавців вони зсунуті на підборіддя. У магазині літнього взуття небагато.

"Чекаємо нову колекцію найближчим часом, але за термінами поки невідомо", — кажуть продавці.

vfufpby
У магазинах продають залишки старих колекцій. Фото: KHARKIV Today

Та ж ситуація —  і в магазинах брендового одягу в "Дафі". У торговому центрі відкрилися майже всі магазини, але манекени демонструють покупцям пальто і светри, сарафанів і легких спідниць не знайдеш днем ​​з вогнем.

"Через карантин літню колекцію просто не встигли відшити, так що ми поки продаємо залишки. Приходьте наступного тижня, у нас новий завіз буде в неділю", — пояснює продавчиня одного з магазинів жіночого одягу.

У цьому торговому центрі при вході відвідувачам вимірюють температуру безконтактним термометром і просять надягати маски. У ТРЦ "Аве Плаза" на Сумській температуру не вимірюють, але й працюючих магазинів тут набагато менше. Приблизно третина торгових точок не відновила роботу, сам торговий центр відкрився лише 12 травня. Ще гірша ситуація — в ТРЦ "Сан Молл" на Одеській, де за час карантину закрилася велика кількість магазинів.

Весь Харків рясніє оголошеннями про оренду приміщень, а це значить — багато кафе, перукарень і магазинів не вижили.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.