Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

"Руки геть від мови": в Харкові пройшла акція на захист української мови

Фото: KHARKIV Today
Учасники акції принесли з собою плакати і українські прапори.

Більше 100 харків'ян вийшли на акцію проти розгляду народними депутатами змін до законів про освіту і мову, які переносять з 2020 на 2023 рік перехід російськомовних 5-11 класів на навчання українською мовою.

О 9:00 16 липня харків'яни зібралися під стінами Харківської ОДА. В руках вони тримали плакати з написами "Мова — ДНК націїї. Досить з нас мутації", "Руки геть від мови", "Сьогодні "какая разница?" Завтра — ворожий паспорт". Деякі учасники акції прийшли у вишиванках і з українськими прапорами.

За словами представника партії "Демократична сокира" Микити Соловйова, в побуті він говорить російською мовою, але впевнений, що якщо зміни в закон приймуть, то українську мову можуть перестати використовувати.

"Цей закон, який, як кажуть його автори, тільки надає право навчальному закладу щось вибирати. Ми дуже добре знаємо, як це робиться і буде саме в Харкові, інших містах Східної України. Буде те, що відбувалося десятиліттями — у мене не буде можливості віддати свою дочку до україномовного класу, тому що їх не буде, тому що так станеться. І цей закон — спроба скасувати мовний закон, є спробою знищити українську мову, скасувати подальше її використання. Тому ми всі, і я особисто, категорично проти його прийняття . Ми вийшли зараз і як, можливо, ви вже знаєте, сьогодні вони перенесли розгляд цього закону, але в Харкові, в Києві, в десятках інших міст України ми вийшли саме для того, щоб показати їм — це не пройде", — розповів він .

Фото: KHARKIV Today
Фото: KHARKIV Today

Прийшла на акцію і харків'янка Людмила, вона розмовляє російською, але хоче, щоб її онуки і правнуки говорили українською мовою.

"Я — російськомовна, зросла російськомовною, діти у мене російськомовні, бо не вчили українську мову в школі, ні я, ні мої діти. Я ще трохи знаю українську мову, а діти зовсім не знають. Тому я хочу, щоб мої онуки, правнуки говорили українською, своєю рідною мовою. Я українка, розмовляю російською, це ж недобре", — пояснила вона.

Фото: KHARKIV Today
Фото: KHARKIV Today

За словами волонтера Ярини Чаговець, в Україні повинна бути єдина мова.

"Під час того, як ми маємо місцеві вибори, почалося знову — закон про мову. Ми не дамо скасувати закон про мову, ми не дамо забрати в українців українську мову. Це все одно, що у німців забрати німецьку, у англійців — англійську. В кожній країні є мова визначення, ідентичності громадян цієї країни ... Всі кричать, що саме на Сході країни б'ють тут тих, хто говорить російською. Так ніхто нікого не б'є, ми між собою говоримо російською мовою, ми спокійно спілкуємося і в магазині російською мовою і ніхто нікого за це не вбив і не вб'є. Тому що кожна людина повинна для себе визначити якою мовою говорити — польською, кримсько-татарською, чеською. Але в державі повинна бути єдина мова і у нас в Україні вона — українська", — розповіла волонтер.

Вийшла під стіни Харківської ОДА ще одна харків'янка — Ірина, вона проти русифікації в школах і університетах.

"Я вважаю, що потрібно захищати українську мову в освіті, тому що, якщо наші школи, а потім і вузи будуть русифікуватися, — це не конструктивно для держави. Тому, я вважаю, що потрібно зміцнювати позиції української мови, які були закріплені законом рік тому. Якщо нас багато — нас почують", — вважає Ірина.

Фото: KHARKIV Today
Фото: KHARKIV Today

За інформацією відділу комунікації Нацполіціі в Харківській області, акція пройшла без порушень, в ній взяли участь 130 осіб.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.