Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харківські правозахисники вимагають від Кабміну дозволити людям старше 60 років виходити на вулицю

Фото: KHARKIV Today
Вимогу носити паспорти правозахисники назвали ознаками поліцейської держави.

Правозахисники просять дозволити людям старше 60 років щодня гуляти по годині, а також відвідувати магазини і аптеки тричі на тиждень. Обов'язкове носіння паспорта вимагають скасувати. 

Харківська правозахисна група проаналізувала постанову Кабінету міністрів про запровадження карантинних заходів №255 від 2 квітня 2020 року на предмет доцільності та законності і засудила обмеження прав на вільне пересування людей старше 60 років.

"Харківська правозахисна група вважає карантинні обмеження мотивованими міркуваннями безпеки українців і в цілому доцільними за винятком деяких обмежень", — відзначили правозахисники.

Зокрема, вони вбачають шкоду в забороні людям старше 60 років виходити з дому, аргументуючи це тим, що 2,5 мільйона працюючих пенсіонерів зараз можуть втратити заробіток. Ще однією проблемою правозахисники називають відсутність свіжого повітря, що може бути причиною прогресування існуючих хвороб у пенсіонерів. Як приклад наслідків перебування в замкнутому просторі вони називають важкі хронічні захворювання, які проявляються у засуджених в місцях відбування покарань.

"Заборона залишати домівки може спровокувати спалах серцево-судинних, аутоімунних та інших захворювань, в тому числі стати каталізатором епідемії туберкульозу", — сказано в аналізі.

Правозахисники вважають, що заборона на пересування не більше двох осіб передбачає дозвіл на відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових і прибережних зон, оскільки виключає масове скупчення людей. Прогулянки в інших місцях, де забруднене повітря, не будуть корисними.

"Саме рекреаційні паркові зони є найкращим місцем для природної вентиляції легенів під час бігу або їзди на велосипеді. Така вентиляція, серед іншого, є хорошою профілактикою пневмоній", —відзначили в Харківській правозахисній групі.

Щодо вимоги носити із собою паспорти правозахисники висловлюються категорично: вимога —недоцільна і жодним чином не пов'язана з епідемією коронавірусу. На їхню думку, це необхідно для зручності правоохоронців, які швидко зможуть визначити пенсіонерів, побачивши дату народження в паспорті. Однак із введенням такої вимоги державу "перетворюють на поліцейську".

Крім того, правозахисники відзначили проблемність і невизначеність деяких термінів, які вживаються в постанові (лісопаркова зона та громадське місце), що може заплутати громадян з точки зору правомірності їх дій. А саму постанову назвали "не законною", оскільки вона не відповідає нормам Конституції України.

"Обмеження прав людини, встановлені нею, не відповідають принципу пропорційності і суспільної необхідності і не можуть бути виправданими лише однією метою — запобігання поширенню епідемії коронавірусу", — сказано в аналізі.

Правозахисники наголосили: рятувати людські життя під час пандемії потрібно, але без порушення законодавства: "Постанова Кабміну від 2 квітня є неприпустимим кроком до сваволі влади і хаосу в суспільстві".

Автори пропонують запровадити в Україні режим надзвичайного стану з дотриманням кількох вимог: організувати парламентське обговорення, залучити громадськість і правозахисників до обговорення обмеження прав людини, залишити чинними тільки необхідні в боротьбі з коронавірусом заходи, встановити заборону на зловживання повноваженнями (заборона на несанкціоновані обшуки, конфіскацію майна, стеження за допомогою телекомунікаційних систем), чітко визначити терміни, які використовуються в постанові.

Також правозахисники вважають за необхідне послабити вимоги до самоізоляції для пенсіонерів і дозволити їм щоденні піші прогулянки до 1 години, відвідувати магазини і аптеки — тричі на тиждень. І для всіх — зняти заборону на відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових і прибережних зон за умови, що це будуть поодинокі піші прогулянки і одиночне заняття спортом. Обов'язкове носіння із собою документів захисники також вимагають скасувати.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.