Нажмите "нравится", чтобы читать KHARKIV Today на Facebook

Хто наживається на дітях?

депутат Харьковского областного совета

У січні-лютому 2016 р. відділ освіти Харківської районної державної адміністрації провів відкриті й двоступеневі торги із закупівлі продуктів харчування для загальноосвітніх навчальних закладів Харківського району Харківської області, про що було розміщено інформацію на сайті www.tender.me.gov.ua.

Загалом було проведено 20 тендерів із закупівлі продуктів харчування на загальну суму 12 млн. 370 тис. 42 грн.

Деякі результати тендерів нас, м’яко кажучи, здивували.

Так, наприклад, згідно звіту про результати проведення торгів (№1/Яц від 09.02.2016 р.) постачання яєць курячих у шкаралупі, свіжих здійснюється за ціною 2,55 грн./шт. без ПДВ (ФО-П Науменко Олена Миколаївна). Термін постачання – січень-грудень 2016 р. Загальна вартість закупівлі – 625 тис. 387 грн. 50 коп.

Із того часу й станом на кінець травня відпускна ціна яєць на ринку знизилася з 2,40 грн. (у лютому) до 0,8-1,3 грн. (березень-травень). Але в заклади освіти Харківського яйця й досі постачаються за тендерною ціною. Для порівняння, у м. Харків відділи освіти за результатами тендерів закуповували яйця у січні-квітні за ціною від 2,15 до 2,36 грн. за шт. без ПДВ. А в Московському р-ні ціна на постачання яєць на 27.04.2016 р. становила 1,52 грн. за шт.

Отже, ціну знижувати можна!

Таким чином, тільки на закупівлі яєць бюджет уже зазнав і зазнаватиме надалі збитків через завищення закупівельних цін у сумі, щонайменше, 453 тис. 712 грн. 50 коп.

Цікавим є ще один тендер – закупівля хліба пшеничного із борошна вищого ґатунку для загальноосвітніх навчальних закладів Харківського району. За інформацією зі звіту про результати торгів (№ 1/Хл від 18.01.2016 р.), у тендері перемогу здобуло ПАТ «Люботинський хлібозавод», що запропонувало постачати хліб пшеничний з борошна в/ґ за ціною 13,56 грн./кг з ПДВ., булка з борошна в/ґ – 44,00 грн./кг з ПДВ, батон з борошна в/ґ – 17,44грн./кг з ПДВ. Загальна вартість поставки – 859 тис. 836 грн. 60 коп. з ПДВ. Звернемо увагу, що Корпорація «СЛОБОЖАНСЬКА ПАЛЯНИЦЯ», яка теж брала участь у тендері, запропонувала нижчу ціну (хліб пшеничний з борошна в/ґ – 9,30грн./кг з ПДВ, булка з борошна в/ґ – 29,00грн./кг з ПДВ, батон з борошна в/ґ – 12,00грн./кг з ПДВ), але їй було відмовлено через те, що пропозиція конкурсних торгів Корпорації «СЛОБОЖАНСЬКА ПАЛЯНИЦЯ» «не відповідає вимогам, встановленим документацією конкурсних торгів».

Цікавий факт, через день, 20 січня 2016 р. згідно зі звітом про результати проведення процедур відкритих і двоступеневи торгів (№ 11) Публічне акціонерне товариство «Люботинський хлібозавод» запропонувало постачати відділу освіти Жовтневого р-ну м. Харків хліб пшеничний з борошна в/ґ за значно нижчою ціною – 6,70 грн. без ПДВ за кг.

Отже, фактично, ціна хліба завищена майже вдвічі. Загальна сума збитків на закупівлі хліба може складати близько 400 тис. грн.

Схожа ситуація з сиром кисломолочним 9%, що постачається за ціною 67,91 грн. При цьому відпускна ціна у виробника – 25,70 грн. Тільки на кисломолочному сирові завищення складає більше 200 тис. грн.

На жаль, аналіз результатів проведення тендерів та порівняння середньоринкових відпускних цін на продукти харчування вказує на те, що подібна ситуація склалася з усіма тендерними закупівлями продуктів харчування, що здійснюються відділом освіти Харківської районної державної адміністрації продуктами. А ще ж є продукти, що закуповуються без проведення тендерних процедур. Як вибирається там переможець і з якими цінами, можна тільки фантазувати.

Загалом завищення цін на продукти харчування по відділу освіти Харківського району складає близько 5 млн. грн. Для порівняння, в 2015 р. було на заміну вікон у школах Харківського району витрачено близько 3 млн. 600 тис. грн.

При цьому від завищення ціни продуктів страждає не тільки бюджет Харківського району, але й сімейні бюджети наших громадян, адже значна кількість батьків сплачує власні кошти за харчування своїх дітей у школі, в групах продовженого дня. Мова йде про кілька сотень тисяч гривень витягнутих із кишень батьків наших школярів. Цікаво, до чиїх кишень перетікають ці кошти?

Виникає питання: чому в Харківському районі, де велика кількість виробників продуктів харчування, постачанням у школи займаються посередники? Де ж турбота про виробника? Звідки візьмуться робочі місця? Чи не тому в районі щороку збільшується кількість безробітних?

У районі працює чимало підприємств харчової промисловості:

м’ясопереробні «Денвер» та Безлюдівський м’ясокомбінат;

хлібзаводи «Кулиничі» та Новобаварський хлібзавод;

фрукти – ПАТ «Сад»;

крупи – Хазар Мехралі-огли;

овочі – Васищеве – зона овочівництва з великою кількістю підприємців.

А якою ж є якість продуктів, що постачаються?

На жаль, доводиться констатувати, що за високою ціною продуктів ховається низька якість – по суті, відділ освіти годує дітей сурогатами. Так, наприклад, сосиски вищого ґатунку, що постачаються в освітні заклади Харківського району, після проведеної лабораторної перевірки виявилися, в кращому разі, 1 ґатунком із умістом крохмалю. За фактом невідповідності якості ковбасних продуктів харчування, що постачаються в освітні заклади Харківського р-ну Харківська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження.

Подібна ситуація з маслом вершковим, де кількість рослинних жирів складає 82%. Для порівняння, в маргарині – 65% рослинних жирів.

За всіма цими фактами я 15.03.2016 р. звернувся письмово до керівника відділу освіти О. Бабельчук, голови Харківської районної державної адміністрації Ю. Раїни з проханням надати копії документів, що підтверджують якість та ціну продуктів харчування, що постачаються в освітні заклади. 25.03.2016 р. голова Харківської РДА Ю. Раїна повідомив наступне: «Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутатське звернення – викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради до місцевих органів виконавчої влади здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їх компетенції. Стосовно права депутата місцевої ради вимагати у депутатському зверненні надання документів та обов’язку органів виконавчої влади надання цих документів, у Законі України «Про статус депутатів місцевих рад» не йдеться» (Виконавці – Бабельчук, Малишева, Тарасов).

Крім того, після письмового звернення було проведено дві зустрічі з Ю. Раїною, О. Бабельчук та Ю. Бондаренком, де мною були озвучені зазначені вище проблеми. На жаль, усе це не призвело до позитивного результату – продукти харчування сумнівного походження із завищеною ціною продовжують постачатися школярам Харківського району.

Оскільки керівництво Харківського району сприяє порушенню законності я звернувся до Держфінінспекції в Харківській області та інших державних органів із проханням припинити труїти наших дітей та розкрадати бюджетні кошти!

Простой текст

  • HTML-теги не обрабатываются и показываются как обычный текст
  • Строки и абзацы переносятся автоматически.
  • Адреса веб-страниц и email-адреса преобразовываются в ссылки автоматически.